Kauno bienalės svečiams specialus parodos skirtos Edmundo Frėjaus kūrybai darbo laikas - Kauno Bienalė

Kauno bienalės svečiams specialus parodos skirtos Edmundo Frėjaus kūrybai darbo laikas

2021-10-31

13-os Kauno bienalės atidarymo savaitgalį, Kauno modernaus meno fondo organizuojama paroda, skirtą Edmundo Frėjaus (1949-2009) kūrybai „Gimęs skraidyti“, veiks specialiu grafiku.

Lapkričio 12 d., paroda Bienalės atidarymo proga veiks iki 20:00 val. Ekskursija su parodos architektu ir kuratore – 19.30 val.
Parodos darbo laikas:
III-V 14-18 val.
VI-VII – 11-17 val.

„Gimęs skraidyti“ parodos pavadinimas sutampa su paskutine E. Frėjaus paroda surengta prieš beveik 30 metų. Būtent Kaune E. Frėjus yra surengęs daugiausia personalinių parodų, čia jis užsiiminėjo kalvyste tuo metu vadinamoje Radijo gamykloje (dabar Prisikėlimo bažnyčia), o vėliau iki pat gyvenimo pabaigos dirbo kalvėje Domeikavoje.

Peržvelgus visą kūrybinį E. Frėjaus palikimą, patį autorių galima vadinti gimusiu skraidyti tarp žemiškų ir dangiškų dalykų. Jo gyvsidabriškas charakteris ir talentas gebėjo sujungti ir sulydyti prieštaringiausias reikšmes – lengvumą ir sunkumą, šaltį ir karštį, grožį ir bjaurastį. Visa tai atvaizduoja unikalūs erdviniai pavidalai – sparnuoti žirgai, atletai, angelai, amazonės ir deivės, paukščiai ir kiti gyviai.

„Skraidymo galia ar negalia yra pastovus Edmundo Frėjaus kūrybos motyvas. Visos jo parodos tiesiogiai susijusios su skraidymu. Da Vinčis yra kūręs skraidančio žmogaus idėją, o ir Frėjus buvo nusikalęs sparnus, lyg ruoštųsi pakilti. Ne veltui vienas išmintingas tekstas apie Frėjų jį pavadina Hefaistu su sparnais…“, – apie E. Frėjus kūrybą pasakoja istorikas Alfredas Bumblauskas.

Skulptūrų ekspozicija ant anglies kalvų

Parodai pasirinkta unikali vieta – buvęs Kauno kino teatras „Daina“, kuriame filmus kauniečiai žiūrėdavo tarpukariu ir sovietmečiu. Po daugelio metų pertraukos, kino teatro erdves sušildys „frėjiška“ kaitra. Čia bus įrengta architekto Adomo Rimšelio sukurta unikali instaliacija, sudaryta iš penkias tonas sveriančių anglies kalvų, ant kurių lankytojus pasitiks kilti pasirengę mistiniai paukščiai ir kiti skraidantys gyviai. Anglies instaliacija tiesiogiai susijusi su E. Frėjaus kasdienybe – kaitra, žaizdru, geležimi ir čia pat gimstančiais unikaliais meno kūriniais.

„Jo technika buvo netradicinė – skulptūros buvo formuojamos ne iš lietos, bet iš žaizdre įkaitintos geležies. Čia pat, vietoje, improvizuojant forma, ją keičiant. Kalk, kol karšta! Ir tik vėliau meistras tobulindavo kūrinį – juodindavo, leisdavo rūdyti, gremždavo, virindavo, inkrustuodavo išpjovomis ir plaktuko smūgiais“, – apie E. Frėjaus skultūros techniką pasakoja meno kritikas Ignas Kazakevičius.

 

Apleisto kino teatro erdvėse – tapyba, piešiniai ir filmai

Nors parodos pagrindą sudarys kaltos geležies skulptūros, tačiau čia taip pat bus eksponuojamas ir piešinių rinkinys „Neskraidančios būtybės“, kalti medaliai ir autoriaus tapybos darbai.

Frėjaus septynių tapybos darbų rinkinys susijęs su tų dienų aktualijomis. Grubia, primityvia maniera tepdamas ryškius aliejinius dažus ant kartono, jis nutapė įvairiausius aplinkos objektus, absurdiškas, efemeriškas ar per visą šalį tuomet nuvilnijusios istorijos akimirkas.

„Frėjus buvo ypatingas absurdo istorijų pasakorius su savais pagražinimais ir smagiais palyginimais. Vyraujanti meno, kultūros ideologija buvo primestinė, iš to tyčiojomės, ironizavom. Galima būtų tai pavadinti „linksmąja rezistencija“. Iš to ir paveikslų absurdas,“ – apie Edmundo Frėjaus tapybos darbus pasakoja skulptorius Romualdas Inčirauskas.

„Dainos“ salėse taip pat bus rodomi du Henriko Gulbino dokumentiniai videofilmai apie skulptorių ir paties Edmundo Frėjaus kurti video eksperimentai, menininko įrankiai ir asmeniniai daiktai.

Kaune paroda veiks iki lapkričio 14 d.

Buvusiame kino teatre „Daina“ (Savanorių pr. 74, Kaunas) paroda veiks 2021 m. spalio 14 d. – 2021 lapkričio 14 d.

Parodos kūriniai ir artefaktai surinkti iš Edmundo Frėjaus šeimos archyvo, draugų ir artimųjų kolekcijų bei Kauno modernaus meno fondo rinkinio. Parodos kuratorė Kristina Budrytė-Genevičė, parodos architektas Adomas Rimšelis.

Nuotraukų autorius – Lukas Mykolaitis.