Penktadienį atidaromoje Kauno bienalėje – (iš)gyvenimo istorijos - Kauno Bienalė

Penktadienį atidaromoje Kauno bienalėje – (iš)gyvenimo istorijos

2021-11-11

Lapkričio 12 d. prasideda tris mėnesius truksianti 13-oji Kauno bienalė. Bienalės parodoje „Once Upon Another Time…gyveno jie jau kitaip“ kūrėjai skirtingomis meno formomis pasakos žmonių ištvermingumo ir prisitaikymo istorijas. Gausi atidarymo savaitgalio renginių programa kvies lankytojus įvairiose miesto erdvėse išvysti specialiai bienalei sukurtus projektus ir išskirtinę Jono Meko filmų programą.   

Šis savaitgalis Kaunui, 2022-ųjų metų Europos kultūros sostinei – ypatingas. Į miestą grįžta vienas didžiausių šiuolaikinio meno festivalių regione – 13-oji Kauno bienalė. Šį penktadienį simbolišku pavadinimu „Once Upon Another Time…gyveno jie jau kitaip“ atidaromoje parodoje pristatomi daugiau kaip dvidešimties atrinktų Lietuvos ir užsienio menininkų kūriniai, kurių jungiamąja ašimi tapo pasakojimai apie žmonių atsparumą, priespaudą, neteisybę ir prisitaikymą. Parodoje net 10 tarptautiniu lygiu pripažintų menininkų pristatys naujus, Kauno bienalei paruoštus kūrinius.

Pagrindinė paroda išsidėstys 4-iose Kauno erdvėse: Lietuvos krepšinio namuose, T. Ivanausko zoologijos muziejuje, A. Žmuidzinavičiaus kūrinių, rinkinių muziejuje/Velnių muziejuje ir VDU menų galerijoje „101”. Meninės instaliacijos miestiečių ir miesto svečių laukia ir netikėtose miesto vietose. Visą bienalės laikotarpį susitikimuose su šiuolaikiniu menu ir jo kūrėjais lankytojus lydės profesionali gidų komanda, vyks įvairūs edukaciniai užsiėmimai.

Parodos epicentre – žmonių išgyvenimai ir kultūrinis dialogas

Bienalės kuratorė, kanadietė Josée Drouin-Brisebois pasakoja, kad svarbiausiu parodoje užduodamu klausimu tampa, kaip mes sugebame prisitaikyti ir judėti į priekį tamsiausiuose mūsų istorijos etapuose. Todėl parodos lankytojai bus kviečiami apmąstyti įvairių laikotarpių žmonijos išgyvenimo istorijas, į bendrą pasakojimą jungti skirtingas patirtis ir iš naujo atrasti netikėtas Kauno erdves.

„Žmonių atsparumo fenomenas gali būti įkvėpimo šaltinis, nes nuolat susiduriame su nelaimėmis, priespauda ir socialine neteisybe, dabar pasaulis patiria krizę dėl pandemijos ir klimato kaitos. Todėl paroda „Once Upon Another Time…gyveno jie jau kitaip“ tiria su tokia transformacija išgyvenamas asmeninių ir bendruomeninių patirčių istorijas. Pagrindiniu parodos tikslu tapo iš skirtingų menininkų kūrinių gijų sukurti bendrą istoriją, užmegzti jų tarpusavio dialogą ir leisti žiūrovams atrasti kūrėjų darbus istoriškai reikšmingose Kauno vietose“, – parodos idėją aiškina kuratorė J. Drouin-Brisebois.

Savaitgalį – plati renginių programa ir duoklė Jono Meko kūrybai

Pirmoji bienalės atidarymo diena, penktadienis, prasidės VDU menų galerijoje „101” pristatoma ir Artūro Railos kuruojama Europos humanitarinio universiteto studentų performansų programa. Savo kūriniuose jaunosios Baltarusijos menininkės Aliona Makhnach, Darya Karalkova ir Volha Mirenkova kels opius kultūrinius ir tapatybinius klausimus. O į kūrybiškumo labirintus paskaitoje „Naratyvumas mene” įtrauks austrų filosofas Klaus Speidel. 18 val. dieną vainikuos didysis 13-osios Kauno bienalės atidarymo renginys Kauno krepšinio namuose. Jį lydės specialiai bienalei sukurtas Indrės Šerpytytės ir Kauno šokio teatro „Aura“ performansas, nagrinėjantis prisilietimo fenomeną.

Lapkričio 13 d., šeštadienį, Baltarusijos menininkų instaliacijas VDU galerijoje „101“ papildys pranešimų ir diskusijų temos: „Permainų aikštė“ (Alesia Pesenka ir Yauhen Attsetski), „Per įniršį atgimsta nacionalinė tapatybė“ (Aleksei Shklianko). Velnių muziejuje –  žymios Kanados menininkės Shary Boyle vaizdo projekcija, kurios pristatymo metu mistišką atmosferą kurs ne tik autorės keliami moraliniai klausimai, bet ir gyvai choro atliekamos liaudies dainos. Šeštadienio popietę Krepšinio namuose Lietuvos kultūros institutas, kartu su žurnalo * as a Journal numerio „Forest as a Journal“ („Miškas kaip žurnalas“) redaktoriais, sodarytojais ir herojais, kviečia į pirmąjį leidinio pristatymą Kaune.

Bienalės renginių programoje ypatingas dėmesys skiriamas Jono Meko kūrybai, padariusiai didelę įtaką šiuolaikinio meno ir avangardistinio kino raidai. Lapkričio 13–14 d. lankytojai kviečiami į išskirtinę patirtį. Kauno valstybiniame lėlių teatre pristatoma speciali Jono Meko filmų programa, kurioje originalios 16 milimetrų juostos: „Tautos gimimas“ (1997), „Prarasta, prarasta, prarasta“ (1976), „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ (1972) bei filmas „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“ (2012).

VISA RENIGNIŲ PROGRAMA IR PARODOS MARŠRUTAI RENGINIŲ IR ŽEMĖLAPIO DALYSE MŪSŲ PUSLAPYJE.

13-oji Kauno bienalė vyks 2021 m. lapkričio 12 d. – 2022 vasario 20 dienomis. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba, Kauno miesto savivaldybė, renginiui skirta Kanados menų tarybos parama. Renginys pristatomas bendradarbiaujant su Kanados ambasados biuru Lietuvoje, ir yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dalis.