„Magic Carpets“ parodoje „Pažaiskime Fluxus!“ – Ukrainos žmonių prisiminimai ir Dainavos mikrorajono balsai - Kauno Bienalė

„Magic Carpets“ parodoje „Pažaiskime Fluxus!“ – Ukrainos žmonių prisiminimai ir Dainavos mikrorajono balsai

2024-09-16

Rugsėjo 18-ąją, trečiadienį, tarptautinė paroda „Pažaiskime Fluxus!“ Kauno menininkų namuose atidarys FLUXUS festivalio savaitės programą. Čia, Fluxus dvasia, menas bus ne tik eksponuojamas, bet ir išgyvenamas. Ši paroda – tai Kauno bienalės kuruojamos tarptautinės platformos „Magic Carpets“ rezidencijų Kaune rezultatas, kur ypatingas dėmesys skirtas Dainavos mikrorajono bendruomenei ir Kaune gyvenantiems ukrainiečiams, atspindint Fluxus siekį, kad menas būtų įtraukiantis, žaismingas ir prieinamas visiems.

„Pažaiskime Fluxus!“ parodoje kasdienybė persipina su menu, o kūrybinis procesas tampa toks pat svarbus, kaip ir galutinis rezultatas. Ekspozicijoje pristatomi keturių kylančių menininkių – Felicia Hansen (Danija, Švedija), Ugnė Makselytė (Lietuva), Rasma Noreikytė (Lietuva) ir Katarzyna Wasowska (Lenkija) – kūriniai, kurie gimė bendradarbiaujant su vietos bendruomenėmis. Jie peržengia tradicinių meno formų ribas, įkūnydami Fluxus judėjimo esmę: čia svarbus bendradarbiavimas, įvairių meno sričių – nuo tekstilės iki garso – maišymasis bei aktyvus kiekvieno, nebūtinai menininko, įtraukimas.

Viso proceso metu menininkės kūrė dialogą su bendruomenėmis ir jų istorijomis. Tekstilės menininkė Felicia Hansen, prikeldama nebenaudojamus pliušinius žaislus naujam gyvenimui instaliacijoje „Dainavos meškiukai“, kviečia permąstyti mūsų santykį su daiktais ir atmintimi. Šį kūrinį, papildytą kompozitorės ir garso menininkės Ugnės Makselytės garsine interpretacija, parodoje lydės vaizdo įrašas, atskleidžiantis F. Hansen kūrybos užkulisių estetiką.

Tuo tarpu pati Ugnė Makselytė savo garso instaliacijoje „Šeimos dalis“ Dainavos bendruomenės garsus paverčia muzikine kompozicija, atspindinčia vietos dvasią.

Tekstilės menininkė iš Kauno Rasma Noreikytė, savo ruožtu, receptams suteikia naują prasmę instaliacijoje „Ką mena receptas?“, kur jie tampa ne tik maisto gaminimo instrukcijomis, bet ir prisiminimų bei bendrystės simboliais. Menininkė, įkvėpta asmeninių patirčių ir pokalbių su Ukrainos moterų bendruomene, kuria šiltą ir jautrų pasakojimą apie tai, kaip maistas ir receptai gali suartinti žmones, atverti širdis ir padėti užmegzti nuoširdų dialogą.

O Katarzynos Wasowskos kartu su ukrainiečių Kaune bendruomenės nare Kataryna Polupanova sukurtame augančiame sode „Prisiminimai, kurie auga“ augalai tampa gyva Kaune gyvenančių Ukrainos moterų istorijų ir atminties metafora bei primena apie mūsų ryšį su žeme ir gebėjimą išsaugoti brangius prisiminimus, kad ir kur bebūtume.

Šios menininkės taip pat taps ir kūrybinio proceso vedlėmis. Rugsėjo 21-ąją, prie Kauko laiptų fontano, jos ves nemokamas kūrybines dirbtuves, kuriose kiekvienas galės susikurti savo įvaizdį FLUXUS festivalio kulminacijai – kopimui į Parodos kalną, įkūnijant Fluxus idėją, kad kiekvienas gali būti menininku.

„Magic Carpets“ – tai nuo 2017 metų gyvuojanti tarptautinė platforma, vienijanti 17 Europos šalių kultūros organizacijų. Jos tikslas – skatinti socialiai jautrų meną, kurį kuria užsienio ir vietos menininkai kartu su vietos bendruomenėmis. Ši paroda – tai dar vienas įrodymas, kad menas gali būti ne tik estetinė patirtis, bet ir galinga priemonė kurti dialogą, įkvėpti ir stiprinti bendruomenes.

Parodos atidarymas vyks rugsėjo 18 d., trečiadienį, 18.00 val., Kauno menininkų namuose (Putvinskio g. 56).

Kūrybinės dirbtuvės – rugsėjo 21 d., 17.00–20.00 val., prie Kauko laiptų fontano.

FLUXUS festivalio kulminacija – kopimas į Parodos kalną – rugsėjo 21 d., 20.30 val., Jurgio Mačiūno skvere.

Projektą finansuoja Europos Sąjunga ir Lietuvos kultūros institutas.

Partneris – Kauno menininkų namai.