Bendrai kūrybai menininkai atveria bendruomenes: apdovanoti aktyviausi Europos taškai - Kauno Bienalė

Bendrai kūrybai menininkai atveria bendruomenes: apdovanoti aktyviausi Europos taškai

2019-11-25

Praėjusį mėnesį Italijos sostinėje Romoje buvo išdalinti Europos bendruomenių apdovanojimai „Bendros kūrybos ir supratimo link“ („Co-create & comprehend“). Kauno bienalės kuruojamo tarptautinio projekto „Stebuklingi kilimai“ („Magic Carpets“) antrą kartą teikiamą prizą pasidalino Slon (Rumunija) ir Novo Naselje (Serbija) bendruomenės bei italų organizacija „Pontedicontro“. Tarp trylikos projekte dalyvaujančių šalių nominacijas taip pat gavo menininkių mamų susivienijimas „Mothers Artlovers“ Čekijoje bei Kauno Šančių ir Akademijos bendruomenės.

Pasak „Stebuklingi kilimai“ projekto vadovės Neringos Stoškutės, šis apdovanojimas unikalus tuo, kad jis yra skiriamas ne kultūros organizacijoms ar menininkams, o vietos bendruomenėms. „Stebuklingų kilimų“ platforma į bendras menines veiklas įtraukia bendruomenes, kurios turi galimybę dalintis savo istorijomis, pasakojimais, mitais ir nutikimais, taip iš kitų šalių atvykusiems menininkams atskleisdamos ir parodydamos vietos kontekstą. Tokie gyvi susitikimai, patirčių mainai ir bendra kūryba tarp vietos bendruomenių ir užsienio menininkų sukuria terpę geresnės tarpkultūrinės, emocinės ir socialinės aplinkos kūrimui.

Šiais metais daugiausiai „Stebuklingi kilimai“ kuratorių balsų pelnė Slon kaimo vaikų bendruomenė ir Novo Naselje rajono bendruomenė. Vaikai iš Slon kaimelio apdovanoti už smalsumą, atvirumą bei norą bendrauti su užsienio menininkais, iš jų mokytis. Novo Naselje bendruomenė išsiskyrė visą bendruomenę vienijančiu noru susitelkti ir veikti kartu. Trečią vietą ir dalį trijų tūkstančių eurų piniginio prizinio fondo laimėjo italų organizacija „Pontedicontro“, kuri dirba su socialinę atskirtį patiriančių šeimų vaikais, siekia per meninius projektus ugdyti jų pilietiškumą.

„Europos bendruomenių apdovanojimas buvo sukurtas neatsitiktinai – jis skatina vietos bendruomenių aktyvumą ir dalyvavimą kultūros srityje, o tai užtikrina „Stebuklingų kilimų“ projekto tęstinumą. Apdovanotos vietos bendruomenės įvertintos neatsižvelgiant į projekto sėkmę, o bendrą poveikį vietos kultūros ir socialinei aplinkai. Žinoma, kuo atviresnės ir aktyvesnės bendruomenės, tuo sėkmingesnis projektas ir labiau paveikūs projekto rezultatai. Tokias iniciatyvas reikėtų skatinti ir šis apdovanojimas būtent tai leidžia daryti!“ – sako projekto vadovė.

Praėjusiais metais, pirmieji Europos bendruomenių apdovanojimai „Bendros kūrybos ir supratimo link“ buvo įteikti Novo Naselje bendruomenei Novi Sado mieste Serbijoje. Taip pat apdovanotos: „FOCUS Casa dei Diritti Sociali“ bendruomenė Italijoje, Wilten rajono bendruomenė Austrijoje, Jelsa bendruomenė Hvaro saloje. Piniginis fondas laimėjusiose bendruomenėse padėjo padengti įvairias menines veiklas, kūrybines dirbtuves, prisidėjo prie teatro pastatymo ir teigiamo pokyčio mažinant socialinę atskirtį.

,,Stebuklingi kilimai“ (,,MagiC Carpets“) – tai „Kūrybiškos Europos“ iš dalies finansuojamas keturmetis projektas (2017-2021), kurį vykdo Kauno bienalė kartu su keturiolika organizacijų-partnerių iš skirtingų ES ir kandidančių šalių. Projektas sujungia kylančius užsienio bei vietos menininkus su bendruomenėmis bendroms meno veikloms įgyvendinti.