14-osios Kauno bienalės „Artumo geografija“ uždarymo savaitgalis: epilogas - Kauno Bienalė

14-osios Kauno bienalės „Artumo geografija“ uždarymo savaitgalis: epilogas

2023-10-20

Du mėnesius trukusi 14-oji Kauno bienalė „Artumo geografija“ užveria duris. Rekordinio lankytojų skaičiaus sulaukęs didžiausias šiuolaikinio meno festivalis Lietuvoje spalio 28 d. kultūros erdvėje P.A.R.A.K.A.S kviečia į uždarymo renginius – meno, muzikos ir kino kelionę po kitas šalis ir kultūras. 

Šeštadienio programos mąslią ir atmosferišką pradžią žymės filmo „Samsara“ (2023, režisierius Lois Patiño) peržiūra, o vėliau scenoje pasirodys Kauno bienalės ambasadorius Viktoras Diawara ir DJ Sinuo. Tai bus ir paskutinė galimybė išvysti čia eksponuojamų menininkų Andriaus Arutiunian, Yonamine ir Ihosvanny Angel, Jeanne Kamptchouang, Judith Blum Reddy, Martin Zetova ir Šejla Kameric kūrinius. Visą savaitgalį Kauno centriniame pašte ir P.A.R.A.K.E taip pat vyks turai ir ekskursijos po parodą.

Viktoras Diawara

Kuratorės Alicia Knock (Prancūzija) ir Inga Lāce (Latvija) per dvi šalis, Lietuvą ir Latviją, nusidriekusiai parodai pakvietė apie 50 tarptautinių menininkų/ių ir jų kolektyvų iš trijų žemynų: Europos, Afrikos ir Šiaurės Amerikos. Parodoje „Artumo geografija“ jie dalijosi tarptautinio solidarumo, pasipriešinimo ir atsparumo istorijomis iš posovietinio ir pokolonialistinio pasaulio bei kvietė permąstyti galios pagrindu kuriamų tarptautinių aljansų idėją. Niekas nenorėjo tikėti, kad realybė per parodos laikotarpį taip įsiliepsnos ir tikrovė taps pernelyg tikra, kad bus sunku tikėti. 

DJ SINUO (Arnis Aleinikovas), Kristinos Lasienės nuotrauka

„Paradoksalu, kad 14-osios Kauno bienalės uždarymo išvakarėse temos apie sugyvenimą, tarptautinį solidarumą, sudėtingus moralinius pasirinkimus tapo dar radikalesnės, aktualesnės ir reikalauja pozicijos. Neįsivaizdavome, kad mūsų keltas retorinis klausimas apie išlikimo rinkinį šiais geopolitinio susiskaldymo laikais pareikalaus tiesioginio atsakymo. Neįsivaizdavome, kad XXI a. civiliai bus naudojami kaip skydai, o jų namai taps ginklų slėptuvėmis. Neįsivaizdavome, kad tarptautinė bendruomenė vos daugiau nei po metų dar kartą turės spręsti karinius klausimus, o demokratija vėl ir vėl bus išbandoma laiko. Menas neišspręs politinių konfliktų, bet jis turi galią vienyti žmones ir parodyti galimus ateities scenarijus“, – mintimis dalijasi Kauno bienalės vadovė Neringa Kulik. Pasak jos, ypatingai svarbu, kad šioje įaudrintoje geopolitinėje situacijoje Kauno bienalės lankytojai galėjo užčiuopti platų geografinį ir kultūrinį lauką, kuriame persipina ir visus mus suartina bendražmogiškosios patirtys. 

Kauno bienalė toliau auga

N. Kulik pamini, kad daugumai užsienio kuratorių, meno kritikų ir kitų meno lauko ekspertų nemaža dalis menininkų, dalyvaujančių šioje parodoje, buvo netikėtas atradimas.

„Viliuosi, kad visus bienalėje dalyvavusius menininkus dažniau matysime įvairiose parodose tiek Europoje, tiek ir už jos ribų. Buvo išties svarbu sulaukti tiek pozityvių atsiliepimų apie šią bienalę, matyti kaip ji stipriai įtraukė lankytojus, kurių iki šios dienos sulaukėme beveik 5000. Taip pat džiugina užsimezgusios naujos draugystės su įvairiais parodos partneriais: Kauno bienalės komanda dar kartą įrodė, kad šis renginys yra vienas svarbiausių šiuolaikinio meno festivalių ne tik Lietuvoje, tačiau ir Europoje.“ N. Kulik priduria, kad parodą lankė ne tik lietuviai, tačiau ir svečiai iš užsienio šalių: Didžiosios Britanijos, Estijos, Latvijos, Švedijos, Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Kanados ir kitur. 

14-oji Kauno bienalė buvo ir viena turtingiausių edukacine programa bienalių: kiekvieną savaitgalį ir darbo dienomis buvo organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, ekskursijos, pokalbiai ir paskaitos, skirti suaugusiems, šeimoms, vaikams ir paaugliams, taip pat socialinės įtraukties grupėms. Europos Komisijos kaip sėkmingiausias projektas lankytojų edukacijos srityje Europoje apdovanota Kauno bienalė šiais metais lankytojams kartu su profesionalia edukatorių ir gidų komanda parengė ir pristatė net 30 edukacinių veiklų, 10 integruotų alternatyvių įvairių mokomųjų dalykų (matematikos, istorijos, lietuvių kalbos ir kt.) pamokų

14-osios Kauno bienalės „Artumo geografija“ (Long-distance Friendships) uždarymo renginiai vyks spalio 28 d., šeštadienį, 17.00–22.00 val., kultūros erdvėje P.A.R.A.K.A.S (Prancūzų g. 2, Kaunas). Programoje: filmo „Samsara“ (2023, režsierius Lois Patiño) peržiūra, Viktoro Diawaros ir DJ Sinuo pasirodymai. Renginio erdvėje taip pat bus įkurta maisto ir gėrimų zona.

Turai po parodą ir ekskursijas vyks spalio 28–29 d. Registracija yra būtina.

Su visa uždarymo savaitgalio programa galima susipažinti čia.

P.A.R.A.K.A.S

15-oji Kauno bienalė vyks 2025 m. rudenį.

Kauno bienalę iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.