13-os Kauno bienalės kūriniai, kuriuos galite pamatyti iki metų pabaigos -

13-os Kauno bienalės kūriniai, kuriuos galite pamatyti iki metų pabaigos

2022-03-16

13-oji Kauno bienalė „Once Upon Another Time… gyveno jie jau kitaip“, pasibaigus didžiąją parodai Kaune, šiais šventiniais „Kaunas – Europos Kultūros sostinė 2022“  metais, kviečia aplankyti tris specialiai Kauno bienalei sukurtus kūrinius, kurie bus eksponuojami iki 2022 m. pabaigos.

Velnių muziejus:

Lina Lapelytė (Lietuva), Kas nutinka žuviai po mirties?, 2021

Per tris velnių muziejaus aukštus pasklidusi vaizdo instaliacija, „Kas nutinka žuviai po mirties?“ – tai nauja, menininkės performansui suteikta forma.

Vaizdo įrašuose matomas neprofesionalų choras, atliekantis dainas apie pomirtinį gyvenimą ir, ką reiškia būti lėtai prarytam ir išnykti nuosavoje aplinkoje. Čia medijų instaliacija atskleidžia iš dalies nuslėptus dalykus – tai, kas glūdi už šviesą atspindinčio vandens paviršiaus. Objektai, kurie atrodo lyg perpjauti per pusę, šokinėja ir plaukioja vandenyje, dalinai paslėpti savo judesių jėgos. Specialiai pagamintos keraminės dėžės ir dubenys, kurie pagal originalų sumanymą įrėmino ir pagarsino performansą, tapo vieta atsisėsti ir užuomina į patį renginį, įkūnijantį trapumo ir baigtinumo idėją.

Shary Boyle (Kanada), Sutryptas velnias, 2021

„Sutryptame velnyje“ atkuriamas iš skulptūros tokiu pačiu pavadinimu dingęs šv. Mykolo arkangelo kūnas, kurį menininkė vaizduoja naudodamasi sustabdyto kadro animacijos technikomis, projektoriumi, teatro rekvizitais ir veikėjais, kuriems kostiumus sukūrė ji pati.

Prasidėjęs kaip įvietintas pasakojimas, filmas papildo statulą, kartu sukomplikuodamas jos pirminę gėrio pergalės prieš blogį istoriją. Filmuke pasirodo archetipiniai veikėjai: Baltoji ragana, vampyras-šikšnosparnis, velnias, ragana ir „warbanks“ – įtartinai į Andy Warholą panašus finansų direktorius. Herojai keičia savo formas derybų, apgavysčių ir magiškų mainų dėka.

Pamokanti istorija „Sutryptas velnias“ įkūnija neraminantį mūsų rūšies dviprasmiškumą: teigiama, kad tik per atidumą ir atvirą širdį galime tikėtis, kad mūsų vidiniai velniai išliks amžinai prislėgti po mūsų gera prigimtimi.

 

Priešais Velnių muziejų, ant M.K. Čiurlionio muziejaus sienos:

Goodhearter Wisher (Lietuva), Lietus lijo sunkiai, 2021 

Goodhearter Wisher puikiai supranta medžiagas, kurias jis maišo tarpusavy neįprastais būdais kad sukurtų emocijas iššaukiančias ir jausmingas patirtis. Su savo vieša skulptūra „Lietus lijo sunkiai“, menininkas kuria aukštyn kojom apverstą pasaulį, kuriame gravitacija neveikia taip, kaip turėtų. Didžiulės verkiančios akys pagamintos iš guminių padangų įkūnija universalų liūdesį, vienatvę ir skausmingas netektis, kurias patyrėme pandemijos metu. Iš akių krentančios didžiulės ašaros metaforiškai teka aukštyn, kol pasiekia dvi didžiules išskaptuotas kempines ant muziejaus stogo, atliekančias talpyklos funkciją. Įsivaizduojamas ašarų kontaktas joms atsitrenkiant į kempines transformuoja vandenį į putas ir burbuliukus. Kūrinys kabo ant sienos Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, pagerbdamas vis dar tokią svarbią lietuvių simbolisto tapytojo ir kompozitoriaus įtaką.