fbpx

Jenny Kagan

Šis apleistas pastatas įkalnėje kadaise buvo žydų chasidų sinagoga. Paskutinį kartą ji veikė 1940 m., kai Kaune gyveno apie 34 tūkstančius žydų – beveik ketvirtadalis visų kauniečių. Šiandien žydų Kaune gyvena vos 500. „Murmuration“ yra apie šią čia atsiradusią tuštumą.
murmur (angl.) –
1. murmesys, murmėjimas, niurnėjimas
2. upelio čiurlenimas, upės šniokštimas, miško
ūžimas, jūros ūžesys, vėjo šnarėjimas, lapų
šnaresys, bičių dūzgimas
3. širdies ūžesys
murmuration (angl.) –
1. žemi, pratisai tariami skundo garsai
2. varnėnų spietimasis
Manoma, kad varnėnų pulko judesių grožis dažnai yra tiesiog gynyba, varnėnams mėginant atsitolinti nuo užpuoliko. Varnėnas – vienas iš mūsų labiausiai atpažįstamų paukščių, bet statistika rodo, kad nuo 1980 m. Europoje varnėnų sumažėjo 40-čia milijonų. (Karališkoji paukščių globos draugija)
Murmuration. 2017
Buvusi sinagoga, Gimnazijos g. 6, Kaunas
Nuo sutemų ligi aušros
Videoprojekcija ir LED apšvietimas. Bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetu
Daugiau info: http://bienale.lt/2017/jennykagan-1/

_________________________________________________________________________________

Kauno Vilijampolės teritorijoje nuo 1941-ųjų iki visiško sunaikinimo 1944-aisiais buvo Kauno getas. „Aibės“ parduotuvė yra toje vietoje, kuri geto laikotarpiu buvo žinoma kaip Demokratų aikštė. Čia 1941 m. spalio 28 d. įvyko masinė gyventojų atranka, vadinamoji „Didžioji akcija“, virtuosi didžiausiomis masinėmis žydų žudynėmis per visą karo laikotarpį Lietuvoje.
Visiems geto gyventojams, beveik 30 000 žmonių, buvo įsakyta susirinkti Demokratų aikštėje 6 valandą ryto. Jiems buvo pranešta, kad tai gyventojų surašymas ir kad kiekvienas, rastas namuose, bus nušautas. Atranka prasidėjo 9-ą ryto ir truko visą dieną. Žmonės buvo statomi į kolonas ir varomi pro gestapo viršininką, kuris siuntė juos į kairę arba į dešinę. Kartais visą šeimą kartu, o kartais išskirdavo artimuosius vien galvos linktelėjimu ar piršto mostu.
Patekusiems į dešinę pusę vakare buvo leista sugrįžti į namus. Atsidūrusieji kairėje buvo užrakinti nakčiai, o ryte nuvaryti į IX fortą ir sušaudyti. Iki vakaro 9200 vyrų, moterų ir vaikų buvo nebegyvi.
Čia nėra jokio paminklo, jokio ženklo šiam įvykiui pažymėti.
Jenny Kagan sukuria paminklą Demokratų aikštėje tai lemtingai dienai atminti ir kiekvienam iš tų žmonių, kurių gyvybė tada buvo pakibusi ant tų dviejų žodžių: „į kairę“ arba „į dešinę“. Užuot konstravusi negyvą tradicinį paminklą, menininkė savo kūriniu įsiterpia į kasdienį žmonių, šiandien gyvenančių aplink šią aikštę, ritualą.
Didžioji akcija. 2017
Spausdintas tekstas ir užrašai ranka – kartu su Kauno Jono ir Petro Vileišių vidurinės mokyklos moksleiviais
Prašome ką nors nusipirkti parduotuvėje „Aibė“, Vytenio g. 22, Vilijampolė, Kaunas
I–V 7.30–22.00
VI–VII 8.00–22.00
Daugiau info: https://bienale.lt/2017/didziojiakcija/

Pasidalink su kitais! :

About the Author : bienale


0 Komentarų

Įrašo komentavimas

Your email address will not be published.

VšĮ “Kauno bienalė”
Plento g. 1 d, Kaunas LT45393, Lietuva
Įmonės kodas 302751123
Tel. +37062998182
Biudžetinė sąskaita: LT627044060007822032

Naujienlaiškis